Medlemspris aktiveras i kassan
Alla priser inkluderar moms
När butiken bekräftat din reservation så kommer du bli meddelad via e-mail och SMS.
Tyvärr har vi problem att genomföra reservationen. Vi beklagar detta och jobbar på att lösa det så fort vi kan. Har du några frågor eller funderingar så kontakta vår kundservice på 0771-72 00 00 eller skicka ett mejl till e-handel@mekonomen.se.
GAS MAX S1-18D1 är det största och tyngsta baselementet ur MAX S1-serien! Det är en effekttålig och brutal 18-tummare som verkligen imponerar. Med MAX S1-18D1 får du den ultimata basen som kan hantera de allra lägsta frekvenserna. Den massiva konarean och den långa slaglängden gör att denna bas flyttar vansinnigt mycket luft och ger ett imponerande ljudtryck. Att ha detta stiliga monster i rätt låda kommer garanterat höja ögonbrynen på förbipasserande.
GAS MAX S1-18D1 är perfekt för dig som vill ha ett riktigt stort baselement och vägrar kompromissa när det kommer till prestanda. Med en grym design och imponerande tekniska specifikationer är detta baselementet ett måste för alla seriösa ljudentusiaster.
MAX S1-serien är den efterlängtade ersättaren till den populära GPP-serien. Målet med de nya basarna är att hela tiden testa gränserna för vad ett baselement är kapabelt till. GAS har tagit nya innovativa designval för att maximera prestanda och kvalitet. Den styva konen är tillverkad av opressat papper med glimmermineraler för att bättre balansera kraft, vikt och musikalitet. MAX-serien är helt klart gjorda för att leverera imponerande ljud och rörelse.
Dammskyddet på MAX S1-18D1 är delvis lånat från lillebror MAD S2 och tillverkas av formsprutad polypropen, IMPP, med en snygg 3D-design. GAS designar MAX-serien med extra tåliga gummiupphängningar och dubbla sömmar för att klara av extrema rörelser. Basen har även utökad bakplatta för att möjliggöra längre slaglängd och längre Xmax. Detta leder till minimal risk för skador på talspolen och gör MAX S1-18D1 till en bas som verkligen kan ge riktigt hårt basgung!
För att leverera optimala prestanda och ett fantastiskt ljud krävs en bas med riktigt bra kylning. GAS har valt att använda tjockare topp- och bakplattor på MAX S1-18D1 tillsammans med Dual Ventilation System (DVS2), ett nytt kylsystem som ger en mer välmående bas med minskad distorsion och ökad värmeavledning.
Med dubbelstackade 100oz-magneter och dubbla nomex-spindlar erbjuder MAX S1-18D1 en overklig mängd kraft för en 18” bas. Det är enkelt att skapa maximalt tryck genom att använda dubbla MAX S1-18D1. Du kan välja att använda basen i en sluten eller portad låda - det är helt upp till dig! Med MAX S1-18D1 är möjligheterna oändliga.
Om du vill ta kontroll över ditt ljudsystem och bygga en egen baslåda ger GAS MAX S1-18D1 dig alla möjligheter. Lådan kan antingen vara sluten eller portad - du bestämmer själv vad som passar ditt användningsområde bäst. Med MAX S1-18D1 kan du skapa ett ljudsystem som verkligen imponerar och får dina vänner att bli gröna av avund.