GAS MAD K1-64 är ett prisvärt och välsjungande kitsystem från GAS fantastiska MAD-serie! Detta kitsystem i storleken 6,5 tum ger verkligen liv åt ljudet i bilen. K1-64 består av ett par mellanregister med hög effekttålighet, smarta designval och en otroligt cool design. Dessutom medföljer två kraftfulla diskanter och delningsfilter. Tack vare sin höga känslighet, får du ljudupplevelse som överträffar bilens originalhögtalare.
K1-64 har en effekt på 80W RMS / 160W MAX, en impedans på 4 Ohm och en frekvensåtergivning på 65 - 20.000 Hz. Den har en känslighet på 90 dB och är utrustad med 20mm stora silkesdiskanter. Priset är riktigt bra i förhållande till ljudkvaliteten och du får även tre olika diskantkoppar för en smidig montering.
GAS har utvecklat en kon av formsprutad polypropylen (IMPP) för MAD-seriens S2-baselement. Denna robusta och hållbara kon används också i K1-64. GAS högtalare designas i Sverige och är gjorda för att klara av alla olika väderförhållanden. Med tanke på det svenska klimatet kan du vara säker på att K1-64 klarar både värme, kyla och UV-strålar.
Diskanten är en viktig komponent i ljudbilden och med K1-64 får du två 20mm stora silkesdiskanter som ger ett varmt, detaljerat och mjukt ljudupplevelse. De medföljande diskantkopparna gör det enkelt att montera dem på instrumentbrädan eller A-stolpen i din bil.
Om du funderar på att byta ut dina gamla originalhögtalare kommer K1-64 att ge dig en betydande ljudförbättring. Med sin höga känslighet är den speciellt lämpad för dig som tänker använda högtalarna tillsammans med bilstereon. Självklart kan du även koppla in en slutsteg för ännu mer imponerande resultat!